CUB SCOUT LEADER TRAINING COURSES


Cub Scout Leader Position Specific (all positions) / also available online at my.scouting.org

Participants will learn the purpose and structure of the Cub Scouting program, and the role of each position in a Cub Pack -- Cubmaster, Assistant Cubmaster, Lion Cub Guide, Tiger Den Leader, Tiger Den Leader Assistant, Wolf Den Leader, Wolf Den Leader Assistant, Bear Den Leader, Bear Den Leader Assistant, Webelos Den Leader, Webelos Den Leader Assistant, Arrow of Light Den Leader, Arrow of Light Den Leader Assistant, Pack Trainer, Pack Committee Chair, Pack Committee Member, Chartered Organization Representative.

No dates scheduled at this time


Den Leader and Assistant Den Leader / also available online at my.scouting.org
 
Cub Scout Den Leader Training covers Tiger Den Leader/Tiger Assistant Den Leader, Wolf Den Leader/Wolf Assistant Den Leader, Bear Den Leader/Bear Assistant Den Leader, Webelos Den Leader/Webelos Assistant Dean Leader, and Arrow of Light Den Leader/Arrow of Light Assistant Den Leader
 

September 8, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 11:00 AM, hosted by Northeast District

September 11 or September 12, 2018 - Muncie Scout Service Center, 7:00-9:00 PM, hosted by Golden Eagle District

September 12, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM

September 15, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 11:00 AM, hosted by Northeast District

September 20, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM, hosted by Northeast District

September 22, 2018 - Mt.Auburn United Methodist Church (3100 Stones Crossing Road West, Greenwood), 1:00 PM, hosted by Pathfinder District

September 25, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM

September 27, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM

October 6, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 11:00 AM, hosted by Northeast District

October 10, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM

October 17, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM, hosted by Northeast District

October 23, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM

October 25, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM

October 27, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 11:00 AM, hosted by Northeast District

October 27, 2018 - Grace United Methodist Church (1300 E. Adams Drive, Franklin), 1:00 PM, hosted by Pathfinder District


Den Leader/Assistant Den Leader & Cubmaster/Assistant Cubmaster / also available online at my.scouting.org

September 13, 2018 - Lebanon Branch of Church of Jesus Christ, LDS (2291 Witt Road, Lebanon), 6:00 - 9:00 PM, hosted by Sugar Creek District

September 15, 2018 - Noblesville First United Methodist Church (2051 Monument Street, Noblesville), 10:00 AM - 1:00 PM, hosted by Del-Mi District

September 15, 2018 - Camp Wildwood (5103 E. Old Maple Avenue, Terre Haute), 9:00 AM - 12:00 PM, hosted by Wabash Valley District

September 22, 2018 - Brownsburg LDS Building (9710 W. 56th Street, Brownsburg), 9:00 AM - 12:00 PM, hosted by Hou Koda District

September 22, 2018 - Mt. Auburn United Methodist Church (3100 Stones Crossing Road West, Greenwood), hosted by Pathfinder District

September 23, 2018 - 3527 W. US Highway 40, Greenfield (formerly J&M Guns), 12:00 PM - 3:00 PM, hosted by Pioneer District

September 27, 2018 - Golden Burke Scout Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM - 10:00 PM, hosted by Northeast District

September 27, 2018 - St. Luke's United Methodist Church (Luke's Lodge, 100 W. 86th Street, Indianapolis), 7:00 PM - 10:00 PM, hosted by North Star District

September 27, 2018 - Pendleton First United Methodist Church (225 W. State Street, Pendleton), 6:30 PM - 9:30 PM, hosted by Sakima District

September 29, 2018 - Muncie Scout Office (3400 E. Jackson Street, Muncie), 8:00 AM - 11:00 PM, hosted by Golden Eagle District

September 30, 2018 - Faith United Lutheran Church (4015 National Road West, Richmond), 1:30 PM - 4:30 PM, hosted by Bear Creek District

October 13, 2018 - Lebanon Branch of Church of Jesus Christ LDS (2291 Witt Road, Lebanon), 9:00 AM - 12:00 PM, hosted by Sugar Creek District, contact David M. Hovde

October 20, 2018 - Brownsburg LDS Building (9710 W. 56th Street, Brownsburg), 9:00 AM - 12:00 PM, hosted by Hou Koda District

October 21, 2018 - 3527 W. US Highway 40 (Formerly J&M Guns), 12:00 PM - 3:00 PM, Hosted by Pioneer District

October 21, 2018 - Morristown Fire Station Community Room (422 W. Main Street, Morristown), 1:30 PM - 4:30 PM, hosted by Bear Creek District

October 23, 2018 - Golden Burke Scout Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM - 9:00 PM, hosted by Northeast District

October 23, 2018 - Zionsville Town Hall (1100 W. Oak Street, Zionsville), 7:00 PM - 9:00 PM, hosted by North Star District

October 25, 2018 - Camp Wildwood (5103 E. Old Maple Avenue, Terre Haute), 5:30 PM - 8:30 PM, hosted by Wabash Valley District

October 25, 2018 - Pendleton United Methodist Church (225 W. State Street, Pendleton), 6:30 PM - 9:30 PM, hosted by Sakima District

October 27, 2018 - Camp Kikthawenund (7651 Scout Camp Road, Frankton), 10:00 AM - 1:00 PM, hosted by Del-Mi District

October 27, 2018 - Grace United Methodist Church (1300 E. Adams Drive, Franklin), time TBA, hosted by Pathfinder District


Cubmaster Specific Training / also available online at my.scouting.org

September 22, 2018 - Mt.Auburn United Methodist Church (3100 Stones Crossing Road West, Greenwood), 1:00 PM, hosted by Pathfinder District

September 25, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM

October 10, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM

October 23, 2018 - Golden Burke Scout Service Center (7125 Fall Creek Road North, Indianapolis), 7:00 PM

October 27, 2018 - Grace United Methodist Church (1300 E. Adams Drive, Franklin), 1:00 PM, hosted by Pathfinder District


Pack Committee Specific Training / also available online at my.scouting.org

September 29, 2018 - Muncie Scout Service Center, 10:00-11:30 AM, hosted by Golden Eagle District


BALOO

The BSA requires that you have at least one BALOO trained adult on every Cub Scout Den or Pack overnight outdoor event. This includes Pack camping and Webelos Den overnighters. A BALOO-trained leader should be at any overnight regardless of whether it is a Pack, District or Council event.

No dates scheduled at this time


IOLS (Introduction to Outdoor Leader Skills) / BALOO (Basic Adult Leader Outdoor Orientation)

This overnight training is required for any Cub Scout Den or Pack outdoor event, including Pack camping overnighters, and Webelos Den overnighters. This training should be presented by council or district level training teams as needed. BALOO is comprised of two components - an online component and a practical, hands-on component. Both components must be completed.

October 12-13, 2018 - Camp Red Wing (during the Camporee), hosted by Golden Eagle District

October 13, 2018 (Fall Camporee) - Camp Krietenstein, 8:00 AM - 5:00 PM, hosted by Hou Koda District


Unit Training Coordinator / also available online at my.scouting.org

No dates scheduled at this time


Check out trainings available at our upcoming University of Scouting to be held in November.


 

logo

7125 Fall Creek Road North
Indianapolis, IN 46256
(317) 813-7125


 

Privacy Statement
Terms of Use
Board Portal